İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Apple nihayet en son iOS 18 beta sürümünde RCS desteğini ekliyor

Apple nihayet Mesajlar uygulamasına Zengin İletişim Hizmetleri (RCS) desteğini ekledi. Bu özellik, bu haftanın başlarında iOS 18’in ikinci geliştirici betasının bir parçası olarak geldi.

RCS, dosyaları ve yüksek kaliteli görüntüleri gönderip almanıza, yazma göstergelerini görmenize, okundu bilgisi almanıza, grup sohbetleri başlatmanıza ve daha fazlasına olanak sağlamak için interneti kullanan bir mesajlaşma protokolüdür. Şimdiye kadar, iPhone kullanıcıları Mesajlar uygulamasından yalnızca Apple cihazı olmayan kişilere SMS veya MMS mesajları gönderebiliyordu; medya paylaşabiliyor, okundu bilgisi alabiliyor ve diğer özellikleri yalnızca iMessage aracılığıyla diğer Apple cihazı kullanıcılarıyla kullanabiliyordunuz. Bu güncellemeyle, iPhone kullanıcıları çoğu Android telefonu da içeren RCS’yi destekleyen bir cihaz kullanan herkesle mesajlaşmaya ve dosya paylaşmaya başlayabilir.

Ancak Android cihazlardan gelen mesajlar iMessage’da yeşil kabarcıklar olarak görünmeye devam edecek.

RCS desteği şimdilik T-Mobile, AT&T ve Verizon gibi ABD operatörleriyle sınırlı görünüyor. Kullanıcılar iOS 18 geliştirici beta sürümünü yüklemişlerse geçişi görebilirken, özellik yalnızca mobil operatörleri RCS’yi destekliyorsa ve ağ paketlerini iOS 18 için güncellediyse çalışacak. Protokolün diğer bölgelerde desteklendiğini duyduğumuzda bu haberi güncelleyeceğiz.

İlk yorum yapan siz olun

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir