İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Microsoft Copilot, Suno entegrasyonu aracılığıyla müzik oluşturma özelliği geliyor

Microsoft’un yapay zeka destekli sohbet robotu Microsoft Copilot , GenAI müzik uygulaması Suno ile entegrasyonu sayesinde artık şarkı besteleyebiliyor.

Kullanıcılar Copilot’a “Ailenle birlikte yaşadığın maceralar hakkında bir pop şarkısı yarat” gibi komutlar girebiliyor ve Suno’nun bir eklenti aracılığıyla müzikal fikirlerini hayata geçirmesini sağlayabiliyor. Suno , tek bir cümleden şarkı sözleri, enstrümanlar ve şarkı sesleri dahil olmak üzere eksiksiz şarkılar üretebiliyor.

Copilot kullanıcıları Microsoft Edge’i başlatarak, Copilot.Microsoft.com adresini ziyaret ederek, Microsoft hesaplarıyla oturum açıp Suno eklentisini etkinleştirerek veya “Suno ile müzik yapın” yazan Suno logosuna tıklayarak Suno entegrasyonuna erişebilirler.

Bu sabah Microsoft Bing blogunda yayınlanan bir gönderide , “Bu ortaklığın yaratıcılık ve eğlence için yeni ufuklar açacağına ve müzik yaratmayı herkes için erişilebilir hale getireceğine inanıyoruz” deniyor . “Bu deneyim bugünden itibaren kullanıcılara sunulmaya başlayacak ve önümüzdeki haftalarda artarak devam edecek.”

Teknoloji devleri ve yeni kurulan şirketler, GenAI odaklı müzik yaratma teknolojisine giderek daha fazla yatırım yapıyor. Kasım ayında, Google AI laboratuvarı DeepMind ve YouTube , müzik için bir GenAI modeli olan Lyria’yı ve YouTube Shorts’ta AI melodileri oluşturmaya yönelik sınırlı erişimli bir araç olan Dream Track’i yayınlamak için ortaklık kurdu . Meta , yapay zeka müzik üretimiyle ilgili deneylerinin  birçoğunu yayınladı . Başka yerlerde Stability AI ve Riffusion, istemlerden şarkılar ve efektler oluşturmaya yönelik platformlar ve uygulamalar başlattı .

Microsoft Yardımcı Pilot müziği

Resim Kredisi: Microsoft

Ancak yapay zekayla sentezlenen müzikle ilgili etik ve yasal sorunların çoğu henüz çözülmedi.

Yapay Zeka algoritmaları, benzer etkiler üretmek için mevcut müzikten “öğrenir”; bu, tüm sanatçıların – veya GenAI kullanıcılarının – özellikle sanatçıların kendi müzikleri üzerinde bir Yapay Zeka algoritması eğitimi almasına izin vermedikleri ve bunu yapmadıkları durumlarda rahat olmadığı bir gerçektir. bunun için tazminat alın. Stability AI’nin kendi GenAI ses lideri, gen AI’nın “yaratıcıları istismar ettiğini” söyledikten sonra istifa etti ve Grammy’ler, tamamen AI tarafından oluşturulan şarkıların ödüllerde değerlendirilmesini yasakladı .

Pek çok GenAI şirketi, adil kullanımın, eserleri kamuya açık olan sanatçılara – telif hakkıyla korunsa bile – ödeme yapmak zorunda kalmalarını engellediğini savunuyor. Ancak burası keşfedilmemiş yasal bölge.

Suno, kendi adına, AI eğitim verilerinin kaynağını web sitesinde açıklamıyor ve diğer bazı GenAI müzik araçlarının aksine kullanıcıların “[sanatçı] tarzında” gibi istemler girmesini engellemiyor. Herhangi bir uyarı mesajı olmadan “Steely Dan tarzında canlandırıcı müzik” komutunu almayı başardım.

Ancak Suno ,  belirli istemleri engellemeye çalıştığını iddia ediyor ; modellerinin sanatçı adlarını tanımadığını; ve kullanıcıların cover oluşturmak için şarkı sözlerini mevcut şarkılara yüklemelerini engellediğini.

Kullanım hakları sorunları mahkemelerde tartışılırken, GenAI’yi kullanarak orijinal veya en azından yeterince yakın olarak aktarılabilecek tanıdık sesleri çağrıştıran ev yapımı parçalar viral hale geliyor. Müzik şirketleri, fikri mülkiyet kaygılarını öne sürerek yayın ortaklarına bunları hızlı bir şekilde işaretledi ve genellikle de galip geldi. Ancak GenAI araç yaratıcıları başka bir yere, yer altına göç ettiler .

Yapay zeka müziğinin yasal statüsüne ilişkin netlik, mahkeme kararlarıyla olmasa da, yakında gelebilir. Yeni tanıtılan bir Senato tasarısı, müzisyenler de dahil olmak üzere sanatçılara, müzik tarzları da dahil olmak üzere dijital benzerlerinin izinleri olmadan kullanılması durumunda başvuru hakkı verecek.

 

İlk yorum yapan siz olun

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir