İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Pixel 8, iPhone 15’e rakip olabilir mi?

Artık USB-C ile donatılmış iPhone 15 serisinin Apple’ın “Wonderlust” etkinliğinde kendini gösterme şansı bulmasının ardından Pixel 8 söylentileri ön plana çıkıyor . Cupertino merkezli teknoloji devi bize neye sahip olduğunu gösterdi. Artık Google’ın amiral gemisi telefonlarını esnetme zamanı geldi. Pixel 8 ve Pixel 8 Pro, iPhone 15’i gölgede bırakabilir mi ?

Güç açısından Pixel 8’in veya Pixel 8 Pro’nun giriş seviyesi iPhone 15’i bile geçmesi mümkün değil; Apple, güçlü A16 Bionic ve A17 Pro çipleriyle bu konuda Google telefonlarının kilometrelerce ilerisinde

Ancak Google, Tensor (çip üzerinde özel sistem) sayesinde AI destekli harika yazılım özellikleriyle bir avantaja sahip. Yeni nesil Pixel 8 telefonların, yeni Tensor G3 işlemciyle makine öğrenimi becerilerini bir üst seviyeye taşıması bekleniyor.

 

Google Piksel 8
Flaşın altında sıcaklık sensörü olduğu söylenen Google Pixel 8 Kredi: Google

Google’ın Pixel 8 ve Pixel Pro için başka neler var? Söylentiler ve sızıntılar sayesinde bu konu hakkında bildiğimiz her şeye bakalım.

Pixel 8 çıkış tarihi

Yeni Google Pixel 8 ve Pixel 8 Pro’nun çıkış tarihi 4 Ekim 2023 olarak belirlendi. Arama motoru devi, ağustos ayının sonlarında, 4 Ekim’de yüz yüze gerçekleştirilecek “Made by Google ” lansman etkinliği için davetiyeler yayınladı.

 

 

Ayrıca davette özellikle Google’ın “Pixel cihaz portföyüne en son eklemeleri sunacağı” belirtiliyor. Bundan daha net bir şey bulamazsınız. Pixel 8 ve Pixel Pro’nun yanı sıra yeni bir Pixel Watch ve Pixel Buds’ı da bekliyoruz.

Piksel fiyatı artabilir

İki nesil boyunca Pixel serisi, 599 ABD Doları (giriş seviyesi Pixel) ile 899 ABD Doları (Pro Pixel) fiyat aralığı arasında gidip geldi. Ancak saygın sızıntı kaynağı Yogesh Brar’a göre Google, Pixel 8’in fiyat etiketini 50 dolar artırarak 649 dolara çıkarmayı planlıyor.

Yogesh Brar, Pixel 8 Pro’nun fiyatı hakkında herhangi bir bilgi vermedi ancak fiyatın 899 $’da kalmasını umuyoruz.

Tasarım

Yeni telefonların nasıl görüneceği hakkında spekülasyon yapmamıza ve öngörüde bulunmamıza gerek yok; Pixel 8 ile ilgili sızıntılar Google’ın kendisinden sızdı . Heyecan yaratmanın kasıtlı olduğunu mu düşünüyoruz? Evet. Ama şikayetçi değiliz.

Örneğin, Ağustos ayı sonlarında X kullanıcısı @Android_setting, Google’ın Google Abonelikler ve Hizmetler sayfasına “yanlışlıkla” bir Pixel 8 Pro fotoğrafı yüklediğini fark etti.

Şahin gözlü X kullanıcısı onun Pixel 8 Pro olduğunu nasıl anladı? Alternatif metin bunu doğruladı ve adamın Pro versiyonunu Porselen gölgede tuttuğunu ortaya çıkardı. Eylül ayı başında Google, hatalı sızıntılarıyla durumu bir adım daha ileri götürdü ve “yanlışlıkla” yeni nesil telefonun 360 derecelik Piksel Simülatörü demosunu yayınladı . Bu açıklama, Pixel 8 serisinin Google’ın ilk eSIM özellikli telefonu olabileceği yönündeki iddiaları çürüttü . Görünüşe göre Pixel 8 serisi gerçekten de fiziksel bir SIM yuvasına sahip olacak.

 

Temmuz ayında geriye dönüp baktığımızda, tanıdık vizör benzeri kamera çubuğu tasarımında küçük değişiklikleri ortaya çıkaran bir Google Pixel 8 Pro sızıntısıyla karşılaştık .

Bu sızıntılara dayanarak gördüğümüz tasarım değişiklikleri şunlardır:

Piksel 8

 • Pixel 8, görünüşte Pixel 7’den daha ince (0,34 inç ve 0,35 inç)
 • Pixel 8’in (ve Pixel Pro’nun) köşeleri daha yuvarlaktır
 • Yeşim, Meyankökü, Şakayık ve Haze renkleri

Piksel Pro

 • Pixel 8 Pro’nun kameraları tek bir hap içine alınmış gibi görünüyor (Pixel Pro 7’nin kameraları hap ve delik tasarımında düzenlenmişti)
 • Kameranın flaşının altında ek bir sensör var gibi görünüyor. Söylentilere göre yeni termometre olduğu söyleniyor . Evet, bu telefonun vücut sıcaklığınızı okuma özelliği olabilir (bu konuya daha sonra değineceğiz)
 • Yeşim, Meyankökü, Porselen ve Gökyüzü renkleri
 • Pixel Pro 8’in de Pixel 8 gibi daha ince olduğu bildiriliyor (0,34 inç ve 0,35 inç) 

Ayrıca Google’ın kendisinden Pixel 8 ve Pixel 8 Pro hakkında bir teaser aldık. Aşağıdan kontrol edin.

Birkaç değişiklik dışında 8 ve 8 Pro’nun Pixel’in tanıdık “vizör” tasarım dilini koruması bekleniyor.

Pixel 8 ekran yükseltmeleri

Google içindeki bir kaynağa atıfta bulunan Android Authority (AA) , Pixel 8 serisinin daha iyi parlaklık, daha iyi yenileme hızı, daha yüksek çözünürlük ve daha fazlasını içeren bazı yeni yükseltmelere sahip olacağını söyledi. Aşağıda söylentilere konu olan yeni özelliklere göz atın:

 • Pixel 8’in daha küçük bir panele sahip olduğu bildiriliyor (6,1 inç ekran ve 6,3 inç ekran)
 • Pixel 8 Pro muhtemelen selefiyle aynı 6,7 inç ekranı paylaşacak ancak daha düz bir ekrana sahip
 • Google’ın Pixel 8 Pro’nun 3.120 x 1.400 çözünürlüğünü 2.992 x 1.344 çözünürlüğe düşürdüğü iddia ediliyor. Pixel 8’in çözünürlüğünün 2.400 x 1.080’de değişmediği bildiriliyor.
 • Genel olarak daha iyi parlaklık. AA’nın kaynağı, Pixel 8 ve Pixel 8 Pro’nun sırasıyla 1.400 nit ve 1.600 nit parlaklığa sahip olduğunu, her ikisinin de 1.000 nit parlaklığa sahip olduğunu iddia ediyor.
 • Pixel 8, 90Hz’den 120Hz yenileme hızına çıkacak. Pixel 8 Pro, selefi gibi 120Hz ekrana sahip olmaya devam edecek ancak daha değişken bir yenileme hızına sahip olacak. Başka bir deyişle, yenileme hızı etkinliğinize göre ayarlanacaktır (örneğin, oyun oynuyorsanız yenileme hızı artacaktır, ancak yalnızca kaydırıyorsanız düşecektir).

Ama durun, dahası da var. Yogesh Brar’ın fiyat kısmındaki tweetini okursanız Pixel 8 serisinin yeni bir ultrasonik parmak izi tarayıcısıyla gelebileceğinden bahsettiklerini fark edeceksiniz. Eğer bu doğruysa, bu Pixel 7’nin optik tarayıcılarından yapılan bir yükseltmedir. Fark ne? Optik parmak izi tarayıcısı , parmak izinizi “algılamak” için bir LED ışık kullanır .

 

Samsung Galaxy S serisi telefonlarda bulunan daha gelişmiş ultrasonik parmak izi tarayıcı, parmağınıza ultrasonik darbeler veya ses dalgaları gönderir. Bu, tarayıcının parmak izi modellerinizi haritalandırmasına yardımcı olur. Bu nedenle Pixel 8 ve Pixel 8 Pro telefonlar, yeni ultrasonik teknolojisi sayesinde ekrandaki parmak izi sensörü aracılığıyla daha hızlı biyometrik kimlik doğrulama sunacak.

Yeni sıcaklık sensörü?

Mart ayında 91mobiles , Pixel 8 Pro’nun termometre işlevi göreceğini ortaya koyan dikkat çekici bir video sızıntısı yayınladı. Bahsedildiği gibi vücut sıcaklığı sensörü flaşın altındaki kamera çubuğuna yerleştirilmiş. Sızan videoda Pixel 8’in termometresinin nasıl kullanılacağını gösteren bir kadın yer alıyor.

Pixel 8’in bu özelliğe sahip olmayacağı bildiriliyor. Biraz hile gibi görünse de Google’ın yeni nesil telefonlarının kalabalığın arasından sıyrılmasına kesinlikle yardımcı olacak.

Piksel 8 özellikleri

Pixel 7 ve Pixel 7 Pro telefonların içindeki Tensor G2 çipi biraz ertelemeye benziyor. Piyasadaki diğer telefonlarla karşılaştırıldığında işlem gücü yetersizdir. Android Authority’ye göre Tensor G2, rakiplerinden iki nesil geride kalıyor ve bu da Pixel serisini daha güçlü rakipler (örn. iPhone ve Samsung Galaxy S serisi) arasında alay konusu haline getiriyor. Ancak AA’dan gelen yeni bir sızıntı, Pixel 8 ve Pixel 8 Pro’nun içinde olacak şekilde ayarlanan Tensor G3 çipinin, kendisi ile diğer sınıf lideri çipler arasındaki performans farkını azaltacağını ortaya çıkardı. Ancak bunlara uyum sağlayamayacaktır.

 

 

Google'ın teaser videosundan Pixel 8 ekran görüntüsü
Google’ın tanıtım videosundan Pixel 8 ekran görüntüsü Kredi: Google

Başka bir deyişle, Tensor G3’ten önemli bir performans artışı bekliyoruz, ancak yine de 2022’nin amiral gemisi yonga setleriyle eşleşerek bir nesil geride kalacak. Ancak bunun mutlaka kötü bir şey olmadığını unutmayın. Google’ın rakiplerinin çoğu (örneğin, Samsung ve Apple) telefonlarını ihtiyaç duyduklarından daha fazla güçle dolduruyorlar, dolayısıyla Tensor G3 tüm hızlı görevlerinizi yerine getirmek için yeterli güce sahip olmalıdır.

Tensor G3’ün ayrıca Tensor İşleme Birimi (TPU) ile Google’ın Pixel 8 için hazırladığı göz alıcı yeni AI güzelliklerini kolaylaştıracak “önemli bir yükseltme” aldığı bildiriliyor. Son olarak, iPhone 15’e benzer şekilde GPU Tensor G3’ün içi ışın izlemeyi destekleyecek, bu da Google Pixel 8 telefonlarda mobil oyun oynamanın daha görsel bir zevk olması gerektiği anlamına geliyor.

Yeni telefonların sunacağı çeşitleri merak mı ediyorsunuz? Tipster Kamila Wojciechowska’ya göre, AA ile işbirliği içinde Pixel 8’in aşağıdaki konfigürasyonlara sahip olacağı bildiriliyor:

 • 128 GB depolama/8 GB RAM
 • 256GB depolama/8GB RAM

Pixel 8 Pro aşağıdaki yapılandırmalara sahip olacaktır:

 • 128 GB depolama/12 GB RAM
 • 256 GB depolama/12 GB RAM
 • 512 GB depolama/12 GB RAM

Google’dan bir kişi AA’ya , Pixel 8’in pil kapasitesinde artış (4.485 mAh vs. 4.270 mAh) alırken Pixel 8 Pro’nun muhtemelen bir yükseltme (yani 5.000 mAh) almayacağını söyledi.

 

 

Pixel kameralar iPhone 15’in önünde kalmaya çalışıyor

Pixel 8 ve Pixel 8 Pro’nun 50MP geniş kameraları desteklemeye devam edeceği bildiriliyor ancak Google sensörü büyütebilir. Bu, ışık toplamayı %35 artıracaktır. Bu nedenle, düşük ışıklı ortamlarda fotoğraf çekmek daha iyi sonuçlar üretecektir.

Pixel 8 serisine gelebilecek diğer kamera yükseltmeleri:

 • Pixel 8 ve Pixel Pro için daha iyi ultra geniş kameralar, ancak ikincisinde daha çarpıcı bir gelişme var
 • Daha iyi uçuş süresi (ToF) sensörü, ancak bu yalnızca Pixel 8 Pro içindir. Bu, otomatik odaklamanın daha az riskli olmasını sağlamalıdır.

Maalesef telefotoda herhangi bir değişiklik yok gibi görünüyor. Önceki model gibi Pixel 8 Pro da 5x optik yakınlaştırma sağlamaya devam edecek (yeni iPhone 15’e benzer) . Google’ın Google Kamera uygulamasında da bazı büyük değişiklikler yapacağı bildiriliyor .

İlk yorum yapan siz olun

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir