İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Apple’ın en yeni zihinsel sağlık özellikleri nasıl kullanılır?

 

Dijital ruh hali ve zihinsel sağlık takipçilerinde hiçbir eksiklik yok . Tipik olarak dijital bir cihazda kolayca erişilebilen bir uygulamada paketlenen bu günlükler veya günlükler, kullanıcıların duygusal durumları ve refahlarındaki kalıpları belirlemelerine yardımcı olmak için tasarlanmıştır.

Artık kategorinin Apple Health’in Mental Wellbeing özelliklerinde yeni bir yarışmacısı var.

Özellikler, anlık bir duyguyu veya günlük ruh halini kaydetme seçeneği sunar. Apple’ın Eylül ayının başlarında piyasaya sürülen en son yazılım güncellemeleri iOS 17 , iPadOS 17 ve watchOS 10’un bir parçası olarak piyasaya çıktılar.

Ek olarak Mental Wellbeing, kaygı ve depresyona yönelik klinik olarak doğrulanmış iki öz değerlendirmeye kolay erişim sağlar. Kullanıcılar daha sonra bu değerlendirme sonuçlarını bir takip görüşmesi için bir doktorla veya güvenilir bir tıp uzmanıyla paylaşabilir.

Hem günlük kaydı hem de değerlendirme araçlarına girdiğiniz bilgilerin tümü cihazda şifrelenir ve yalnızca parolanız, Touch ID’niz veya Face ID’nizle erişilebilir. Sağlık verilerini varsayılan iki faktörlü kimlik doğrulama ve parolayla iCloud’a senkronize ederken sağlık verileriniz uçtan uca şifrelenir. Yani Apple dahil hiç kimse okuyamıyor.

Zihinsel Sağlık nerede bulunur?

Mental Wellbeing, iPhone ve iPad’deki Apple Health’te ve Apple Watch’taki Mindfulness Uygulaması aracılığıyla yaşıyor.

iPhone veya iPad’de bunu bulmak en kolay yol, Apple Health’i açıp göz at’ı tıklamaktır. Akıl Sağlığı da dahil olmak üzere sağlık kategorilerinin bir listesini bulacaksınız.

Bu seçeneğe dokunun ve ardından State of Mind’ı seçin. Bir sonraki ekranda, özelliği ilk kez kullanıyorsanız “başla” düğmesini veya daha önce kullandıysanız sağ üst köşedeki “günlük” düğmesini veya takvim simgesini tıklayın.

Ayrıca, Zihin Durumu bölümünde aşağı doğru kaydırıp “seçenekler”e tıklayarak bir ruh halini veya duyguyu kaydetmek için günlük, günde iki kez veya ek bir hatırlatıcı ayarlayabilirsiniz. Buradan, gün içinde, günün sonunda ve/veya günün belirli bir saatinde yeni bir günlük oluşturmanın hatırlatılmasını seçebilirsiniz. Bu menü aynı zamanda Apple Watch’ta günlük bildirimlerini yönetme seçeneğini de içerir.

Apple Watch’ta günlüğe kaydetme özelliğini bulmak için Mindfulness Uygulamasını tıklayın. WatchOS 10’unuz varsa, bu menüde günlük kaydı seçeneği mevcut olacaktır.

Bir ruh hali veya duygu nasıl kaydedilir?

Herhangi bir şeyi günlüğe kaydetmeden önce Apple Health, izlediğiniz şeyi ve nasıl izlediğinizi değiştirebilecek bir duygu veya ruh hali arasında önemli bir ayrım yapmıştır.

Mental Wellbeing özelliğindeki duygu ve ruh hali arasındaki farka ilişkin açıklayıcı bir makalede Apple Health, duygunun belirli bir deneyime verilen anlık bir tepki olduğunu, ruh halinin daha uzun sürdüğünü, birden fazla faktörden kaynaklanabileceğini ve açık bir nedeni olmayabileceğini belirtiyor .

State of Mind’da “günlük” düğmesini veya takvim simgesini seçtiğinizde, günlüğe kaydetme işlemini başlatabileceksiniz. “Günlüğe kaydetmeniz” istendiğinde duyguyu veya ruh halini seçin. Günün olaylarına göre sizin için en anlamlı olanı veya trendler için en çok neyi analiz etmek istediğinizi seçin. Ayrıca hem duyguyu hem de ruh halini ayrı ayrı kaydetmeyi de seçebilirsiniz.

Örneğin yeni bir ebeveyn, stresli veya neşeli ebeveynlik deneyimlerine yanıt olarak ortaya çıkan duyguları izlemek için hem duyguyu hem de ruh halini kaydetmek isteyebilir ve ayrıca ebeveyn olmaya uyum sağladıkça zaman içinde genel ruh halini daha iyi anlamak isteyebilir.

Apple Health'in Mental Wellbeing duygu günlüğü özelliği.
Apple Health’in Mental Wellbeing duygu ve ruh hali kayıt özelliği, zihinsel sağlığınızı takip etmenize yardımcı olur. 

Yalnızca bir duygunun günlüğe kaydedilmesi, sosyal medyada geçirilen zaman, hobiler veya fiziksel aktivite gibi, refahını artıran veya kötüleştiren deneyimleri belirlemek isteyen biri için yararlı olabilir.

Hangisini seçerseniz seçin, ruh halinizin veya duygunuzun doğasını “çok hoş olmayan” ile “çok hoş” arasında bir ölçekte ölçmeniz istenecektir.

“Sakin”, “kızgın”, “bitkin”, “kayıtsız”, “kıskanç”, “neşeli” ve “gururlu” gibi duygularınızı en iyi tanımlayan üç düzineden fazla sıfat arasından seçim yapmak için ileriyi tıklayın.

Son olarak, üzerinizde en büyük “etkiyi” neyin yarattığını not etmeniz istenecektir. Aralarından seçim yapabileceğiniz önceden yazılmış faktörler arasında sağlık, maneviyat, aile, görevler, hava durumu, para ve güncel olaylar yer alır. Bu seçeneklerden bir veya daha fazlasını seçerseniz aşağıdaki metin kutusuna ek bağlam ekleyebilirsiniz. Metin kutusunu tamamlamak istiyorsanız Apple Watch’ta yazın veya dikteyi kullanın.

Ayrıca takvim simgesi aracılığıyla zamanda geriye gidebilir ve geçmişte meydana gelen duyguları veya ruh hallerini günlüğe kaydedebilirsiniz.

Ruh haliniz ve duygu kaydınızdan nasıl bilgi edinebilirsiniz?

Günlüğe kaydetmenizden net bir ilişki ortaya çıkarsa, Apple Health’ten ek bilgiler sunan bir öne çıkanlar alabilirsiniz. Bunlar yazılım tarafından oluşturulduğundan Apple çalışanları verilerinizi görüntülemiyor ve analiz etmiyor.

Ancak analiz edilecek yeterli veri olmadığında Apple Health’in kalıpları tespit etmesi pek olası değildir.

Bu özelliği düzenli olarak kullanmayı düşünmenizin bir nedeni de budur. Diğer bir fayda ise, daha fazla verinin, örneğin yaşam tarzı faktörleriyle bağlantılar açısından kaydedilen duyguları ve ruh hallerini kişisel olarak değerlendirebileceğiniz anlamına gelmesidir.

İlk yorum yapan siz olun

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir