Bitcom

Teknoloji Burada

Samsung, 990 Pro SSD’lerine 4 TB seçeneği ekliyor

 

Samsung, oyunculara ve içerik oluşturuculara yönelik, isteğe bağlı soğutucuya sahip 990 Pro NVMe PCIe 4.0 SSD’lerin 4 TB’lık versiyonunu tanıttı . Samsung, yeni modelin “piyasadaki PCIe 4.0 arabirimi tüketici SSD’leri arasında en hızlı rastgele okuma performansının yanı sıra daha yüksek okuma/yazma hızları, gelişmiş güç verimliliği ve daha uzun ömür vaat ettiğini iddia ediyor.

4 TB SSD 990 Pro, soğutuculu ve soğutucusuz olarak mevcuttur ve Samsung’a göre ultra ince bir dizüstü bilgisayara veya oyun konsoluna sığabilecek ince bir tasarıma sahiptir. Şirketin V-NAND çipleri, PCIe 4.0 ara yüzü ve geliştirilmiş denetleyicisi ile 7.450 MB/s’ye kadar okuma hızlarına ve 6.900 MB/s’ye kadar yazma hızlarına ulaşabiliyor; bu da sınıfının en iyisi ve 1 TB ve 1TB ile aynı . 2 TB’lık versiyonlar.

Rastgele hızlar da sırasıyla 1.600K ve 1.550K IOPS okuma/yazmadaki daha küçük sürümlerle aynıdır. Bununla birlikte, daha yüksek kapasite sayesinde dayanıklılık, 2 TB sürümüne göre 1.200 TBW’den (yazılan terabayt) 2.400 TBW’a iki katına çıkar. Ayrıca 4GB’ta iki kat daha fazla önbellek boyutuna sahiptir.