İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Volvo son dizel otomobilini 2024’te üretecek

 

Volvo son dizel otomobilini 2024’te yılında üretecek

Şirket Salı günü yaptığı açıklamada, Volvo’nun son dizel otomobilinin “2024 başlarında” hattan çıkacağını söyledi .

Geely’nin sahibi olduğu otomobil üreticisi , 2017 yılında dizel otomobil üretimini şu ana kadar tamamlayacağını belirtmişti . Birkaç yıl sonra Volvo daha iddialı bir hedefle ortaya çıktı ve 2030 yılına kadar yalnızca elektrikli araçlar satma sözü verdi.

Volvo, Salı günü yaptığı açıklamada, “Sadece dört yıl önce, dizel motor Avrupa’daki ekmeğimiz ve tereyağımızdı” dedi. O zamandan beri çok şey değişti; Temmuz 2023’te Avrupa’daki tüm otomobil satışlarının yarısından fazlasını hibrit ve tamamen elektrikli araçlar oluştururken , aynı dönemde dizel otomobiller satışların yalnızca %14’ünü temsil etti.

Volvo hala gazla çalışan otomobiller üretmesine rağmen, şirket “artık Ar-Ge bütçemizin tek bir kuronunu yeni içten yanmalı motorlar geliştirmeye harcamayacağına” söz verdi.

Tesla’nın elektrikli araçlara erken odaklanması ve Dieselgate olarak bilinen 2015 VW emisyon skandalı, Volvo ve diğer otomobil üreticilerini bu sonuca yönlendiren iki temel faktördü.

Volvo’nun eski CEO’su Hakan Samuelsson 2017’de şöyle demişti: “Tesla’nın insanların sıraya girdiği böyle bir araba sunmayı başardığını kabul etmeliyiz. Bu alanda kaliteli ve dikkat çekici tasarımıyla bize de yer açılması gerekiyor” dedi.

İlk yorum yapan siz olun

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir