İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Uzaktan erişim devi TeamViewer, Rus casuslarının kurumsal ağını hacklediğini söyledi

Şirketler için yaygın olarak kullanılan uzaktan erişim araçları üreten TeamViewer, kurumsal ağında devam eden bir siber saldırıyı doğruladı.

Cuma günü yapılan bir açıklamada şirket , uzlaşmayı APT29 (ve Midnight Blizzard) olarak bilinen Rus istihbaratı için çalışan hükümet destekli bilgisayar korsanlarına bağladı.

Almanya merkezli şirket, şu ana kadar yaptığı incelemenin, 26 Haziran’da “kurumsal BT ortamımızdaki standart bir çalışan hesabının kimlik bilgilerine bağlı” bir ilk izinsiz girişe işaret ettiğini söyledi.

TeamViewer, siber saldırının kurumsal ağda “sınırlandırıldığını” ve şirketin dahili ağını ve müşteri sistemlerini ayrı tuttuğunu söyledi. Şirket, “tehdit aktörünün ürün ortamımıza veya müşteri verilerimize erişim sağladığına dair hiçbir kanıt olmadığını” ekledi.

TeamViewer sözcüsü Martina Dier, TechCrunch’ın, şirketin günlükler gibi, hangi verilere erişildiğini veya ağdan hangi verilere erişildiğini veya sızdırıldığını belirlemeye yönelik teknik yeterliliğe sahip olup olmadığı da dahil olmak üzere bir dizi soruyu yanıtlamayı reddetti.

TeamViewer, nakliye devi DHL ve kendi web sitesine göre içecek üreticisi Coca-Cola da dahil olmak üzere kurumsal müşterilerinin internet üzerinden diğer cihazlara ve bilgisayarlara erişmesine olanak tanıyan, en popüler uzaktan erişim araçları sağlayıcılarından biridir . Şirket, 600.000’den fazla ödeme yapan müşteriye sahip olduğunu ve dünya çapında 2,5 milyardan fazla cihaza uzaktan erişimi kolaylaştırdığını söylüyor.

TeamViewer’ın ayrıca, kurbanın cihazına uzaktan kötü amaçlı yazılım yerleştirme yeteneği nedeniyle  kötü niyetli bilgisayar korsanları tarafından kötüye kullanıldığı da biliniyor .

İlk yorum yapan siz olun

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir