İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

TikTok, çocuklara yönelik gizlilik ayarları nedeniyle 345 milyon Euro para cezasına çarptırıldı

TikTok gençleri ve çocukları mahremiyete müdahale eden seçeneklere yönlendirmekle suçlandı.

TikTok, blok tarafından Çin’in sahip olduğu sosyal medya platformuna verilen ilk ceza olan, çocukların ve genç kullanıcıların kişisel verilerini işleme şekli nedeniyle 345 milyon Euro’luk bir AB para cezasına çarptırıldı.

TikTok Teknolojisini AB veri koruma kanununa tabi tutmaktan sorumlu düzenleyici olan İrlanda Veri Koruma Komisyonu, Eylül 2021’de başlayan bir soruşturmanın ardından Cuma günü para cezasını duyurdu. DPC’nin soruşturması, TikTok’un 13-17 yaş arası çocukların profillerini varsayılan olarak halka açık bir ayara getirerek AB veri koruma kurallarını ihlal ettiğini ortaya çıkardı; bu, TikTok kullanan veya kullanmayan herkesin içeriklerini görüntüleyebileceği ve onlarla iletişim kurabileceği anlamına geliyor.

2020 yılında İrlanda’da bir ofis kuran ve bu ay Dublin’de AB vatandaşlarının verilerini depolamak için uzun süredir planlanan bir siteyi açan TikTok, 31 Temmuz 2020 – 31 Aralık 2020 döneminde uyumluluğu açısından DPC tarafından araştırıldı. .

Bu ceza, gevşek gizlilik korumaları nedeniyle sosyal medya platformlarına yönelik en son cezadır ve DPC’nin Çin’e veri aktarımları nedeniyle TikTok’a yönelik bir soruşturmayı tamamlamasıyla birlikte geldi.

Facebook’un sahibi Meta’ya bu yıl 1,2 milyar Euro’luk rekor bir para cezası verildi ve kullanıcı verilerinin ABD’ye aktarımını askıya alması emredildi.

Meta’nın Instagram uygulaması, çocukların verilerini korumadığı için Eylül 2022’de DPC tarafından 405 milyon Euro para cezasına çarptırıldı.

DPC, aylık 134 milyon AB kullanıcısı olan TikTok’un, çocuk kullanıcılara verilerine ne olduğu konusunda yeterli şeffaflığı sağlayamadığını ve onları daha fazla gizliliğe müdahale eden seçeneklere yönlendirdiğini söyledi. TikTok kullanıcılarının kaçının çocuk olduğunu söylemiyor.

Ayrıca DPC, aile eşleştirme ayarı altında, çocuğun hesabıyla eşleşen yetişkinin ebeveyn veya vasi olduğunun doğrulanamayacağını ve bu yetişkinin 16 yaş üstü kişilerin doğrudan mesajlaşma özelliklerine erişmesine izin verebildiğini söyledi.

Pekin merkezli ByteDance’in sahibi olduğu sosyal medya uygulaması, soruşturma başlamadan çok önce ele alınan konuların çoğuna ilişkin politikasını değiştirdiğini ve henüz itiraz edip etmemeye karar vermediğini söyledi. Bir TikTok sözcüsü, “Karara, özellikle de uygulanan para cezasının düzeyine saygıyla katılmıyoruz” dedi.

Sözcü, “DPC’nin eleştirileri, üç yıl önce mevcut olan özelliklere ve ayarlara odaklanıyor ve soruşturma başlamadan çok önce, 16 yaşın altındaki tüm hesapları varsayılan olarak özel olarak ayarlamak gibi değişiklikler yaptık.” diye ekledi. TikTok’un Avrupa gizlilik sorumlusu Elaine Fox yaptığı açıklamada, platformun “gençlere yönelik korumaları güçlendirmeye devam edeceğini” söyledi. DPC’ye, sektörün bağımsız şemsiye otoritesi olan Avrupa Veri Koruma Kurulu tarafından, İtalyan ve Alman veri koruma kurumlarının itirazları sonrasında geçen yıl aldığı ilk kararı daha da sertleştirmesi talimatı verildi. Ancak para cezasının düzeyi değişmedi. TikTok’un karara uyması için üç ayı var.

İlk yorum yapan siz olun

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir