İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

RAR dosyaları nasıl açılır

 

RAR dosyalarının nasıl açılacağını bilmek, özellikle üçüncü taraf web sitelerinden sık sık çeşitli sürücüler, dosyalar ve uygulamalar indiriyorsanız değerli bir beceri olabilir. Zip dosyalarından farklı olarak Windows, RAR dosyalarını yerel olarak desteklemez; dolayısıyla bu amaç için özel bir uygulamaya ihtiyacınız olacaktır. RAR dosyalarını açmak için önerdiğimiz programlarımız Windows için 7-Zip ve macOS için The Unarchiver’dır. RAR dosyalarını açmak için bunları nasıl kullanacağınız aşağıda açıklanmıştır.

7-Zip (Windows)

Adım 1: Resmi web sitesinden 7-Zip’i indirin . Windows 10 veya 11’in en son sürümünü çalıştırıyorsanız, muhtemelen 64 bit sürümü istiyorsunuzdur, ancak önce hangi Windows sürümünü çalıştırdığınızı doğrulamak iyi bir fikirdir. Yükleyicideyken, yardımcı program için istediğiniz hedef klasörü seçin ve pencerenin sağ alt köşesindeki Yükle düğmesine tıklayın. İşiniz bittiğinde Bitir düğmesine tıklayın ve programı başlatın.

rar dosyaları windowsrar02 nasıl açılır

Adım 2: Windows Dosya Gezgin’inde açmak istediğiniz RAR dosyasını bulun, ardından sağ tıklayın ve Birlikte Aç > 7-Zip seçeneğini seçin .

rar dosyaları windowsrar01 nasıl açılır

Adım 3: RAR dosyası artık açıkken, onunla yapabilecekleriniz için bir dizi seçeneğiniz var. RAR arşivindeki tek tek dosyalara çift tıklayarak erişebilir veya RAR dosyasının derinliklerine inmek için aynı şekilde klasörler arasında gezinebilirsiniz.

Gelecekte RAR arşivindeki dosyalara daha kolay erişebilmek istiyorsanız Çıkart düğmesine tıklayıp bir kaydetme konumu da seçebilirsiniz. RAR dosyası daha sonra çıkartılacak ve tüm bileşen dosyalarına ve klasörlerine Windows Dosya Gezgini aracılığıyla erişilebilecek şekilde bırakılacaktır.

rar dosyaları windowsrar03 nasıl açılır
Resim telif hakkı sahibinin izniyle kullanılmıştır

Unarchiver (macOS)

MacOS’ta dosyaları sıkıştırmak , işletim sisteminin önemli bir özelliğidir ancak bunları da açabilmeniz gerekir. Apple’ın, dosyaların üzerine tıklanarak sıkıştırılmış dosyaların açılmasını sağlayan yerel bir aracı vardır, ancak bu, süreç üzerinde herhangi bir kontrole izin vermeyen basitleştirilmiş bir seçenektir. Eksiksiz bir araç arayanlar için başka bir seçenek öneriyoruz.

Unarchiver, macOS ile birlikte gelen yerleşik arşiv açıcıyı, yani uygun bir şekilde adlandırılan Arşiv Yardımcı Programını kolayca gölgede bırakır. Program, RAR dosyaları da dahil olmak üzere çok daha fazla sayıda dosya formatı için destek sunar ve web’deki diğer mevcut tekliflerden daha fazla 7-Zip’e benzer ek işlevsellik sunar. Unarchiver, RAR dosyaları oluşturamasa da RAR’ları yalnızca birkaç adımda açmanıza olanak tanır.

Adım 1: Unarchiver’ı resmi siteden indirin veya uygulamayı indirmek için App Store’a gidin . Daha sonra dosyayı çıkartın ve programı başlatın.

Adım 2: Açıldıktan sonra, Unarchiver ile açmak istediğiniz diğer arşiv türleriyle birlikte RAR Arşivi’nin yanındaki kutunun işaretlendiğinden emin olun ve uygulama penceresinin üst kısmında bulunan Çıkarma sekmesine tıklayın. Daha sonra, pencerenin üst kısmına yakın bir yerde bulunan açılır menüden, ortaya çıkan dosya için kaydetme konumunuzu seçin, açmak istediğiniz RAR dosyasına kontrol tuşuna basarak tıklayın ve Birlikte Aç seçeneğinin yanındaki açılır menüden Unarchiver’ı seçin .

rar dosyaları nasıl açılır unarchiver mac güncellendi
Resim telif hakkı sahibinin izniyle kullanılmıştır

Adım 3: Yardımcı program daha sonra otomatik olarak RAR dosyasıyla aynı adı taşıyan bir dosyayı önceden belirtilen konuma oluşturacak ve kaydedecektir. Ardından, uygun programda başlatmak için RAR dosyasına çift tıklamanız yeterlidir.

İlk yorum yapan siz olun

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir