Bitcom

Teknoloji Burada

Geliştiriciler sevinecek! Play Store’da alternatif ödeme sistemi dönemi

Google, Play Store geliştiricileri için alternatif ödeme yöntemi çalışmalarını hızlandırdı. Geliştiriciler, yeni özelliği test edebilecek.

ABD başta olmak üzere birçok ülke, Apple ve Google’a ödeme yöntemleri konusunda baskı yapıyor. Bu konuda çalışma yürüten Google, kullanıcı tercihli faturalandırma sisteminin kapsamını genişletti. Geliştiriciler, Google Play Store uygulamalarında yeni ödeme yöntemi sunabilecek.

Geliştiriciler, Apple ve Google’ın daha fazla komisyon alabilmek için farklı ödeme yöntemlerine izin vermediğini belirtiyor. Mart ayında Spotify ile pilot uygulama yapan Google, yeni ödeme yöntemini diğer geliştiricilere de açtığını duyurdu.

Google Play Store için alternatif ödeme yöntemi test ediliyor

Yakında tüm geliştiricilere ödeme yöntemi için alternatif sunacağını açıklayan Google, şimdilik birkaç ülkede deneme yapacak. Avrupa Ekonomik Alanı (AEA) ülkeleri, Avustralya, Hindistan, Endonezya ve Japonya’da yaşayan geliştiriciler, yeni ödeme yöntemini kullanabilecek.

 

Çeşitli kısıtlamalar ile karşımıza çıkan şirket, oyun geliştiricilerinin yeni ödeme yöntemini test edemeyeceğini açıkladı. Bunu yaparken, bir kullanıcı alternatif faturalandırma sistemini seçerse, Google’a ödenen hizmet ücreti yüzde 4 oranında düşecek.

Alternatif faturalandırma yöntemleri sunmak için geliştiricilerin karşılaması gereken bazı koşullar olduğu belirtildi. Geliştiriciler, banka veya kredi kartlarıyla yapılan ödemelerde Ödeme Kartı Sektörü Veri Güvenliği Standardı’na (PCI-DSS) uymaları gerekiyor. Bununla birlikte geliştiricilerin müşteri şikayetleri için destek sağlama zorunluluğu bulunuyor.

Google’ın uygulama içi satın alma hizmetinden elde edilen 1 milyon dolarlık yıllık gelir için yüzde 15 komisyon aldığı biliniyor. Yeni ödeme yöntemi için oldukça katı kurallara sahip olan şirket, “Belirli uygulama veya ülkede faturalandırmalar için kullanıcı seçimini şirketimizin bilgisi dışında devre dışı bırakma işlemi gerçekleştirilemez. Uygulama kaydı tercihlerinde yapılan değişiklikler, bir sonraki ayın ilk gününde geçerli olacak.” ifadelerine yer verdi.