İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Facebook, Avrupa’daki Haberler sekmesini kaldırıyor

 

İngiltere, Fransa ve Almanya’daki Facebook kullanıcıları artık Aralık ayından itibaren haber makaleleri için özel bir bölüm göremeyecek.

Meta Salı günü yaptığı açıklamada , “yatırımlarımızı insanların en çok değer verdiği ürün ve hizmetlere daha iyi hizalamak için devam eden çabanın bir parçası olarak” bu Avrupa ülkelerindeki kullanıcılar için Aralık ayı başlarında Facebook Haber sekmesini “kullanımdan kaldırmayı” planladığını söyledi.

Şirket, TikTok benzeri Reels ürünüyle en iyi şekilde örneklendiği gibi, kısa biçimli videoya daha fazla zaman ve para harcamayı planladığını da sözlerine ekledi. Meta, haberlerin insanların Facebook akışlarında gördüklerinin %3′ünden daha azını temsil ettiğini söyledi.

Meta, bu ülkelerdeki yayıncılara yönelik Facebook News yükümlülüklerini yerine getireceğini ancak yeni anlaşmalara girmeyeceğini ve haber yayıncılarına yeni ürünler sunma planının olmadığını söyledi.

Meta , Facebook News’i 2019′da piyasaya sürdü ve o sırada ürünün “insanları hayatlarını etkileyen hikayelere yaklaştırmak için tasarlandığını” söyledi.

Facebook Haberlerini kullanımdan kaldırma kararı, haber işinden uzaklaşmanın bir parçası. Şirket, hükümetinin teknoloji firmalarının ülkedeki medya kuruluşlarına içerik ücretleri ödemesini gerektiren Çevrimiçi Haber Yasasını kabul etmesinden sonra yakın zamanda Kanada’da Facebook ve Instagram’daki haberlere erişimi kapatmıştı.

Meta, “mevzuatın haber kuruluşlarının platformlarımızı kullanmayı seçerken aldıkları değeri yanlış temsil ettiğini” ve bunun “Meta’nın platformlarımızda paylaşılan haber içeriğinden adil olmayan bir şekilde yararlandığı yönündeki yanlış önermeye dayandığını” söyleyerek Kanada yasalarına karşı çıktı.

Bazı haber uzmanları , Meta’nın Kanada’da kullanıcıların haber bağlantılarını görüntülemesini veya yayınlamasını engelleme kararını eleştirerek, bunun yanlış bilgilerin artmasına yol açabileceğini ve yerel haber kuruluşlarını olumsuz etkileyebileceğini söyledi.

  • İngiltere, Fransa ve Almanya’daki Facebook kullanıcıları yakında haber makalelerini görüntülemek için özel bir sekmeye erişemeyecek.
  • Sosyal ağ devi, kısa biçimli videoya daha fazla zaman ve para harcamayı planladığını da sözlerine ekledi.
  • Facebook Haberlerini bazı Avrupalı ​​kullanıcılar için kullanımdan kaldırma kararı, şirketin yakın zamanda Kanada’da Facebook ve Instagram’daki haberlere erişimi, teknoloji şirketlerinin içeriklerini dağıtmak için haber kuruluşlarına ödeme yapmasını gerektiren yeni bir yasaya yanıt olarak kapatmasının ardından geldi.

İlk yorum yapan siz olun

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir