Bitcom

Teknoloji Burada

Apple’ın iPhone 15 etkinliği Salı günü başlıyor.

 

Yılın en önemli lansman etkinliğini Salı günü Cupertino, Kaliforniya’daki genel merkezinde gerçekleştiriyor ve burada iPhone 15 de dahil olmak üzere yeni donanımları tanıtması bekleniyor.

Apple, ürünlerin lansmanı için şirket yöneticilerinin yer aldığı önceden kaydedilmiş bir video sunacak ve bu video YouTube ve Apple’ın web sitesinde yayınlanacak. Geçen yılki etkinlik yaklaşık bir buçuk saat sürdü. Apple, 2020′den bu yana ürün vitrinlerinde önceden kaydedilmiş videolar kullanıyor.

Apple’ın lansmanları şirket için önemli, ürünler için heyecan yaratıyor ve yılın en büyük satış dönemi olan Aralık çeyreğine doğru bir pazarlama saldırısına zemin hazırlıyor. Apple’ın geçen yılki lansmanından bu yana 31 milyon kişi YouTube videosunu izledi ; bu da müşterilerin hâlâ doğrudan şirketten bilgi almayı sevdiğini ortaya koyuyor.

Teknoloji devi bu yıl yeni iPhone’ların satışlardaki düşüşü önleyeceğini , Huawei’nin yenilenen rekabetini savuşturacağını ve Android telefon sahiplerini geçiş yapmaya ikna edeceğini umuyor.

Apple ayrıca, 2024′te planlanan lansmanından önce Haziran ayında yeni VR kulaklığı Vision Pro’yu da duyurdu. Şirket, geliştiricilerin ilgisini çekme çabalarına ilişkin bir güncelleme sunabilir ancak bu ürünle ilgili daha fazla ayrıntı muhtemelen gelecek yıla kadar yayınlanmayacak. .

Apple’ın Mac’leri ve iPad’leri, şirketin genellikle kendi etkinliklerini düzenlemeyi tercih ettiği göz önüne alındığında, Salı günü yeni açıklamalar görme olasılığı düşük. Geçtiğimiz yıl Apple, bir basın bülteni aracılığıyla yeni iPad’leri duyurdu.

Bu yılın lansman davetiyelerinde ” Wonderlust ” sloganı yer alıyor , ancak sloganlar şirketin ne duyuracağını tam olarak göstermiyor. CNBC, lansmanı Apple’ın genel merkezinden canlı olarak ve CNBC.com’da canlı bir blog aracılığıyla yayınlayacak.

Geçtiğimiz yıl Apple, Eylül etkinliğinde yeni iPhone’ları, Apple Watch’ları ve güncellenmiş AirPod’ları duyurdu. İşte bu yılki baskıdan neler beklenebilir:

iPhone 15: USB-C ve titanyum

Apple'ın 12 Eylül etkinliğine daveti.

Apple’ın 2020′den bu yana uyguladığı modeli sürdürerek dört yeni iPhone modeli piyasaya sürmesi bekleniyor. Apple isimlendirme modelini sürdürürse bu yılki modeller iPhone 15 markasını paylaşacak.

Apple’ın, biri 6,1 inç ekranlı ve diğeri 6,7 inç ekranlı olmak üzere iki boyutta orta sınıf iPhone’un yanı sıra titanyum kasalı ve daha iyi kameralı iki boyutlu üst düzey “Pro” telefonları piyasaya sürmesi bekleniyor.

Bu yılki en büyük değişikliğin, Apple’ın 2012 yılında “gelecek on yıl için” iPhone şarj cihazı olarak piyasaya sürülen tescilli Lightning bağlantı noktasının yerini alacak USB-C şarj bağlantı noktası olması bekleniyor.

iPhone’lardaki USB-C şarj bağlantı noktası, Android telefonlar, daha yeni dizüstü bilgisayarlar, iPad’ler, kablosuz kulaklıklar ve diğer aygıtlardaki aynı şarj bağlantı noktasıyla eşleşecektir.

Değişim, ortak bir şarj portu gerektiren yeni Avrupa düzenlemeleri tarafından teşvik ediliyor. Apple’ın bu değişikliğin yeni bir yasa gereği olduğundan bahsetmesi pek olası değil, ancak muhtemelen kolaylık ve daha hızlı şarj gibi kullanıcılar için olumlu yönleri vurgulayacaktır. Ayrıca bağlantı noktasına tescilli bir Apple pazarlama adı da verebilir.

Apple'ın dünya çapındaki pazarlamadan sorumlu kıdemli başkan yardımcısı Greg Joswiak, Apple'ın elektronik cihazların USB-C şarj özelliğiyle donatılmasını gerektiren Avrupa Birliği düzenlemelerine "uyacağını" söyledi. Bu, şu anda tescilli Lightning şarj standardını kullanan Apple iPhone'larının USB-C'yi destekleyecek şekilde değişmesi gerektiği anlamına geliyor.
Apple’ın dünya çapındaki pazarlamadan sorumlu kıdemli başkan yardımcısı Greg Joswiak, Apple’ın elektronik cihazların USB-C şarj özelliğiyle donatılmasını gerektiren Avrupa Birliği düzenlemelerine “uyacağını” söyledi. Bu, şu anda tescilli Lightning şarj standardını kullanan Apple iPhone’larının USB-C’yi destekleyecek şekilde değişmesi gerektiği anlamına geliyor.

Yeni Pro modelleri, geçmiş birkaç modelde kullanılan paslanmaz çeliğin yerine titanyum kasa da alabilir. Titanyum çelikten daha hafif olduğundan telefonların toplam ağırlığını azaltır. Etkinlik davetiyelerinde titanyum kaplamaya benzeyen bir Apple logosu yer alıyor.

Basitçe iPhone 15 olarak adlandırılması beklenen düşük kaliteli telefonlar, şirketin “dinamik ada” olarak adlandırdığı şeye veya telefonun yüz tanıma kameralarını ekranın üst kısmına doğru tutan bir kesmeye yükseltme alabilir. Geçen yılın Pro modelleri, bir Uber’in ne kadar uzakta olduğu veya müzik uygulamasında ne çaldığı gibi gerçek zamanlı güncellemeleri gösterebilen dalgalı pencere için Apple’ın ”çentiğini” terk etti. On yılı aşkın bir süredir iPhone’larda bulunan sessize alma düğmesi, özelleştirilebilir bir “eylem düğmesi” olarak yeni işlevler kazanabilir.

Apple ayrıca yükseltmenin nedenleri olarak kamera ve çip iyileştirmelerine de odaklanacak gibi görünüyor. Bloomberg’e göre, en büyük ve en pahalı iPhone modeli olan daha büyük Pro, iPhone 14 Pro’daki 3x yakınlaştırma lensinin iki katı güçte yakınlaştırma yapabilen yeni bir lens alabilir .

Açıkça sorulan sorulardan biri, Apple’ın fiyat noktalarını artırıp artırmayacağıdır. Bazı analistler, bellek veya işlemci gibi parçaların artan maliyetlerine dikkat çekerek böyle düşünüyor. Ancak Apple geçen yıl benzer koşullar altında ABD iPhone fiyatlarını artırmamıştı. Lansmanlardan sonra ve döviz dalgalanmalarına yanıt olarak dünya çapındaki fiyatlarında düzenli olarak ayarlamalar yapıyor.

Apple Watch ve aksesuarları

Apple WatchUltra.
Apple WatchUltra

Geçtiğimiz yıl Apple, Eylül ayında Apple Watch Series 8′i ve Ultra adında yeni bir üst düzey titanyum modelini piyasaya sürdü.

Her ikisinin de bu yıl güncelleme alması muhtemeldir, ancak Apple’ın saatleri genellikle yıldan yıla iPhone’lar kadar büyük değişiklikler yaşamaz. Apple’ın ana akım saatleri 2018′den beri aynı boyut ve şekle sahip.

Analistlere göre şirketin yeni saatlerin içindeki çipi yükseltmesinin yanı sıra sağlık sensörlerini de güncellemesi bekleniyor . Ancak Apple, önümüzdeki yıl cihazın 10. yıl dönümüne daha büyük değişiklikler kaydedebilir.

Apple’ın ayrıca bazı AirPod modelleri, Beats kulaklıkları, fareleri ve klavyeleri gibi Lightning konektörlerini kullanan çeşitli aksesuarları da vardır.

AirPods Pro, Uyarlanabilir Ses adı verilen yeni donanım gerektirmeyen yeni bir özelliğe sahip olacak. Kullanıcıların yakın çevrelerinden haberdar olabilmesi için ses seviyesini ve gürültü engellemeyi akıllı bir şekilde kısmak için makine öğrenimi ve yazılımdan yararlanıyor.

Apple muhtemelen aksesuarlarını USB-C ile çalışacak şekilde güncelleyecek ancak güncellenen aksesuarlar Salı günü tartışılmayabilir veya daha sonra piyasaya sürülebilir.

iOS 17

iOS 17'de Bekleme Modu
iOS 17′de Bekleme Modu

Yeni bir iPhone veya Watch almayı planlamayan kullanıcılar bile cihazları için yeni yazılım alacak. Apple, Haziran ayında cihazları için en son işletim sistemlerini önizliyor ve ardından bunları Eylül ayında yeni iPhone’larla birlikte piyasaya sürüyor.

Apple’ın en iyi yeni özelliklerinin çoğu, yeni donanım gerektirmiyor ve 2018′den bu yana piyasaya sürülen iPhone sahibi herkesin kullanımına sunulacak.

İşte iOS 17′deki yeniliklerden bazıları :

  • Yazılım, kullanıcıların diğer iPhone kullanıcılarını aradıklarında görünecek resimleri seçebilecekleri “iletişim posterleri” adı verilen arayan kimliği ekranının yenilenmesini içeriyor.
  • Otomatik düzeltme, ChatGPT gibi uygulamaları destekleyen aynı teknoloji olan transformatör tabanlı bir dil modeli kullanılarak geliştirildi.
  • Yeni Journal uygulaması, kullanıcıları günlük olarak düşünce ve duygularını kaydetmeye teşvik ediyor ve verileri buluttaki bir sunucuya göndermeden kalıpları tespit etmek için cihazdaki makine öğrenimini kullanıyor.
  • Yeni bekleme modu modu, telefonunuzu alarmları, randevuları veya diğer güncelleme bilgilerini gösterebilen widget’lar içeren bir saate dönüştürür.
  • NameDrop adı verilen kartvizit değişimi, iki iPhone kullanıcısının telefonlarını birbirine dokundurarak kişisel bilgi alışverişinde bulunmasına olanak tanıyor.
  • Çevrimdışı Apple haritaları, kullanıcıların cep telefonu hizmeti olmadan bile gezinmek için çok sayıda yol ve araziden tasarruf etmelerini mümkün kılıyor.