Bitcom

Teknoloji Burada

Apple M2 çip: özellikler ve performans

 

Apple M2 işlemcisi bir süredir piyasada ve çok sayıda dizüstü bilgisayar ve diğer makineler çipten güç alıyor Apple silikonunun bu son parçası, şirketin WWDC 2022 etkinliği sırasında MacBook Air 2022 ve MacBook Pro 2022 gibi diğer Apple ürünleriyle birlikte ortaya çıktı. 

O zamandan bu yana, Apple M2 ürün grubunun geri kalanı Apple M2 Pro ve M2 Max çiplerinin yanı sıra üst düzey M2 Ultra ile dolduruldu . Bunlar bir arada, her yerde bulabileceğiniz en iyi işlemcilerden bazılarıdır .

Apple’ın  MacBook Air (M1) ,  13 inç MacBook Pro (M1) ,  14 inç MacBook Pro (2021) ve  16 inç MacBook Pro (2021) gibi diğer birçok dizüstü bilgisayarına güç veren M1 çipinin başarısından sonra , İnsanların Apple’ın yeni nesil silikon için neler planladığını görmek istemesi anlaşılır bir şey.Aynı zamanda Apple Mac Mini (M1) ,  24 inç iMac (2021) ,  Apple iPad Pro (12,9 inç, 2021) ve en yeni  iPad Air 5 gibi diğer cihazların da arkasında olduğundan  M serisi çipler, birkaç Apple ürün grubu ileriye gidiyor.

Bunların hepsi neredeyse oybirliğiyle sınıfının en iyisi cihazlardır; dolayısıyla bu cihazların bir Apple M2 çipiyle neler yapabileceğini görmek kesinlikle heyecan verici bir olasılık. Ve bir dizi süper güçlü GPU çekirdeğine sahip Apple M2’nin ortaya çıkmasıyla birlikte, en  iyi Mac oyunları  gerçekten ön plana çıkacak.

Unreal Engine 5’e Metal API entegrasyonu sayesinde Mac için oyun geliştirmek her zamankinden daha kolay (ancak geliştiricilerin bunu gerçekten yapıp yapmayacakları henüz bilinmiyor). Bir Apple M2 çipi kesinlikle bu gelişmeyi teşvik edecektir.

Performans söz konusu olduğunda büyük.LITTLE mimarisinin muhteşem potansiyelini gösteren Intel Alder Lake çipleri ve hem Intel Raptor Lake hem de AMD Zen 4’ün bu yılın sonlarında piyasaya sürülmesinin beklenmesiyle Apple M2 zorlu bir rekabetle karşı karşıya. Peki yeni nesil Apple silikonları hakkında ne biliyoruz? Tüm ince ayrıntıları inceleyelim.

APPLE M2 ÇİPİ: 

  • Nedir? Apple’ın yeni nesil ana akım Mac ve iPad işlemcileri
  • Fiyatı ne kadar? Çip tek başına satılmıyor, çalıştırdığı cihazın fiyatına bağlı.
  • Ne zaman çıktı? 6 Haziran 2022’de WWDC 2022’de duyuruldu ve ilk olarak Temmuz 2022’de yeni MacBook Air ve yeni MacBook Pro 13 inç ile birlikte piyasaya sürüldü.

Apple Park, Cupertino konumunda MacBook Air (M2, 2022)

APPLE M2: 

Apple M2, şirketin 6 Haziran 2022’deki WWDC 2022 etkinliği sırasında duyuruldu. Çip tek başına satılmıyor; bu yeni Apple Silicon’un yer aldığı ilk iki ürün MacBook  Air 2022  ve yeni  MacBook Pro 13 inç 2022’dir. .

Apple iPad Pro (2022) teknik özelliklerinin öne çıkanları basın görseli

18 Ekim’e hızlı bir şekilde ilerlediğimizde Apple, aralarında yeni 11 inç ve 12,9 inç iPad Pro (2022)’nin de bulunduğu üçlü yeni iPad’in paketlerini çıkardı; her ikisi de önceki modellerin M1 çiplerini M2 silikonla takas ediyor.