İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Apple Haritalar Sonunda Bu Google Haritalar Özelliğini Eylül Ayında Alıyor

iOS 17 iPhone’unuza indirildiğinde bu yeni özelliği kullanabileceksiniz.

Sinyalsiz bölge nedeniyle iPhone’unuzun GPS’sine erişiminizi kaybettiğiniz günler sona ermek üzere. Sadece birkaç hafta içinde iPhone’unuz nihayet Android kullanıcılarının yıllardır sahip olduğu yeni bir özelliğe kavuşuyor. iOS 17 güncellemesiyle birlikte  Apple Haritalar kullanıcıları GPS’i çevrimdışı ( uyumlu bir iPhone’ları  varsa) kullanabilecek  . 

Apple’ın en yeni yazılımıyla gelen tek güncelleme bu değil. Elektrikli araç sahipleri de yakında Apple Haritalar aracılığıyla gerçek zamanlı şarj olanağını görebilecek. 

230605-temiz-elma-wwdc-supercut-thumbnail-1

Çevrimdışı haritalar nasıl çalışır? 

iPhone, bu yıl Haritalar uygulaması için çevrimdışı haritalar alıyor. Bu, Wi-Fi veya cep telefonu sinyaliniz olmasa bile indirdiğiniz herhangi bir haritaya erişebileceğiniz anlamına gelir. Örneğin bir yolculuğa çıkıyorsanız rotayı indirebilir ve hücresel veriyi kullanmadan ona erişebilirsiniz. Verileriniz azsa veya rotanız sizi sinyalin çok az olduğu veya hiç olmadığı bir bölgeye götürüyorsa, bu durum Haritalar uygulamasının doğru şekilde gezinmeyi durdurmasına ve potansiyel olarak rotadan sapmanıza neden olabilir. 

Apple Haritalar çevrimdışıyken neler yapabilirsiniz?

iOS 17 kullanıma sunulduğunda, Haritalar’ı çevrimdışı kullanırken belirlenen alanları indirebilecek ve adım adım navigasyona erişebileceksiniz. Ayrıca, diğer şeylerin yanı sıra tahmini varış saatinizi görebilecek ve Haritalar’da yerleri bulabileceksiniz. 

iPhone’un çevrimdışı haritaları ne zaman kullanıma sunulacak?

Çevrimdışı haritalar, bu sonbaharda gelecek olan iOS 17’nin kullanıma sunulmasıyla birlikte iPhone’da da kullanılabilecek. (Genellikle Eylül ayı sonlarında yeni iPhone ile birlikte gelir.) iPhone’unuzun Apple’ın en son yazılımıyla uyumlu olduğundan emin olmak isteyeceksiniz . Aksi takdirde bu yeni özelliğe erişemezsiniz. 

Apple Haritalar’da başka neler değişiyor?

Haritalar, ABD genelindeki parklardaki binlerce parkuru bulmayı kolaylaştıracak. Uygulama aynı zamanda elektrikli araç sürücülerini gerçek zamanlı şarj durumu bilgileriyle destekleyecek . Bu, diğer şeylerin yanı sıra şarj ağı ve fiş türüne göre filtrelenebilir. Uyumlu araçları olan EV sahipleri de tercih ettikleri şarj ağını belirleyebilecek.

Apple WWDC’de başka neler duyurdu? Şirket  , MacOS Sonoma’nın yanı sıra yeni  15 inç MacBook Air  ve  Vision Pro VR kulaklığını da tanıttı .  Apple , iOS 17’deki Mesajlar uygulamasıyla  fotoğraflarınızı çıkartmalara dönüştürmenize olanak tanıyan bir özelliği tanıttı  . Ayrıca iOS 17’deki otomatik düzeltme özelliğinde de değişiklikler geliyor  ve  Apple, iPadOS 17  ve WatchOS 10’u tanıttı .

İlk yorum yapan siz olun

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir