İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Apple A17 Pro ve Snapdragon 8 Gen 2: Yeni nesil çiplerin savaşı

 

Apple iPhone 15’in gelişi, pek çok Android karşılaştırmasına ve konuşulmasına davet ediyor; bunların hiçbiri yonga seti bölümünden daha fazla değil. Yeni bir A17 Pro işlemciyle (Apple, Bionic ismini terk etti) yeni bir performans şampiyonuna bakıyor olabiliriz ve A17 Bionic’in, günümüzün en iyi Android telefonlarına güç veren Snapdragon 8 Gen 2 ile nasıl karşılaştırılacağını görmek için sabırsızlanıyoruz .

Teknik özelliklere dalmadan önce, Apple’ın artık her yeni iPhone’da daha güçlü yonga setini paketlemediğini belirtmekte fayda var. A17 Pro, iPhone 15 Pro ve Ultra’ya özeldir. Normal ve Plus sürümler, 2022’deki iPhone 14 Pro ve Pro Max’e güç veren A16 Bionic’i kullanıyor . Bu çip hâlâ oldukça güçlü, ancak pek ileri teknoloji değil. Öyleyse Apple A17 Pro ve Snapdragon 8 Gen 2 karşılaştırmasına dalalım.

Apple A17 Pro ve Snapdragon 8 Gen 2 özellikleri

Her zamanki gibi, Apple’ın en yeni CPU’ları Arm mimarisinin özelleştirilmiş yaklaşımı üzerine inşa edilmiştir. Bu, Android alanında veya başka hiçbir yerde bulamayacağınız CPU çekirdekleri anlamına gelir ve bu da çipe daha benzersiz bir performans profili kazandırır. Her zamanki gibi Apple’ın A17 Pro’su iki güçlü çekirdek ve dört enerji tasarruflu çekirdeğe sahip ancak Apple bu yıl bunlara isim vermedi.

Snapdragon 8 Gen 2, lisanslı Arm CPU bileşenlerini kullanır: tek bir Cortex-X3, dört Cortex-A715 ve dört Cortex-A510. Bu kurulum, güç bölümünde biraz daha dinamik görünüyor ve daha fazla çekirdeğe sahip, ancak kıyaslamalara göre Apple’ın son nesil çipi zaten ince tek çekirdekli ve çok çekirdekli puan avantajına sahip.

Reklamcılık
A17 Pro Snapdragon 8 Nesil 2
CPU Yapılandırması
2x Yüksek performanslı
4x Enerji tasarruflu
1x 3,19 GHz (Cortex-X3)
2x 2,8 GHz (Cortex-A715)
2x 2,8 GHz (Cortex-A710)
3x 2,0 GHz (Cortex-A510)
GPU
6 çekirdekli (Apple tasarımı)
Donanım ışın izleme
Adreno 740
Donanım ışın izleme
yapay zeka
16 çekirdekli Apple Nöral Motor
Altıgen DSP
RAM desteği
LPDDR5
LPDDR5X
Video
HEVC, AV1
4K60 yakalama kodunu çözer
HEVC, AV1 kod çözme
4K120, 8K30 yakalama
4G/5G Modemi
X70 LTE/5G
10.000 Mb/sn aşağı
3.500 Mb/sn yukarı
X70 LTE/5G
10.000 Mb/sn aşağı
3.500 Mb/sn yukarı
Diğer ağ iletişimi
Bluetooth 5.3
Wi-Fi 6E
Bluetooth 5.3
Wi-Fi 7’ye Hazır
İşlem
TSMC 3nm
TSMC 4nm

Apple, A17 Pro CPU’ların özellikleri konusunda çekingen davrandı ancak son nesil Apple A16 Bionic’e göre oldukça muhafazakar %10’luk bir performans artışı ve küçük çekirdekler için watt başına 3 kata kadar daha iyi enerji verimliliği kazanımları öne sürüyor. Son nesle dayalı olarak bu, A17’nin CPU yeteneklerini Snapdragon 8 Gen 2’nin çok ötesine taşıyacak (çipi kendimiz karşılaştırdığımızda tam olarak ne kadar ileri gideceğini göreceğiz) ve açıkça beklenen Snapdragon 8 Gen 3 için iyi bir rekabet sağlayacak . .

GPU açısından Apple’ın burada bazı önemli değişiklikleri var. GPU çekirdeği sayısı beşten altıya çıktı ve diğer mimari değişiklikler grafik performansında genel olarak %20’ye varan bir artış sağladı. Yine de Qualcomm’un Adreno 740’ı geçen yıl liderliği ele geçirdi ve Apple’ın burada Snapdragon’u geçmesi için %20’den fazla performans artışı gerekecek. Ancak yeni iPhone’un başka bir numarası daha var.

Geçen yıl bu özelliği terk ettiği bildirilen A17 Pro, donanımsal ışın izleme özelliklerini ilk kez kullanıyor. Qualcomm’un Snapdragon 8 Gen 2’si, Samsung’un Exynos 2200 ve MediaTek Dimensity 9200’üyle birlikte ışın izleme grafiklerini de destekliyor, bu da Apple’ın yetiştiği bir durum. Apple’a göre donanım tabanlı ışın izlemeye geçiş, A16 Bionic’in yazılım yaklaşımına göre 4 kat performans artışı gösteriyor. Ancak belki de en etkileyici olanı, yeni çipin küçük bir modern konsol oyunu seçkisini de oynatabilmesidir.

Apple A17 Pro ve Snapdragon 8 Gen 2 karşılaştırmaları

Henüz Snapdragon 8 Gen 2’ye karşı kıyaslama yapmak için içinde A17 Pro bulunan iPhone 15 Pro’muz yok. Ancak Apple’ın performans tahminleri sayesinde bazı en iyi senaryo tahminlerini ekleyebiliriz. Ancak aşağıdakileri bir tutam tuzla alın.

Bunlar sadece tahmin olsa da burada iki temel beklentiyi ortaya koyabiliriz. Geçen yılın A16 Bionic CPU kurulumu zaten öndeydi, bu nedenle Apple’ın CPU liderliğini Snapdragon 8 Gen 2’nin ötesine taşımasını bekliyoruz. Grafik tarafında roller tersine; Apple’ın kazanımlarına rağmen Snapdragon’un burnunu önde tutmasını bekliyoruz. Bununla birlikte, gerçek dünyadaki oyun optimizasyonları ve sürdürülebilir performans, bunu bu kıyaslama tahmininin önerdiğinden daha yakın bir yarışma haline getirebilir.

Apple A17 Pro vs Snapdragon 8 Gen 2: Neler bekleniyor?

iPhone 14 Pro, Galaxy S23 Ultra'nın üstüne yerleştirildi

Dikkate değer CPU ve GPU kazanımları, daha verimli bir işlem düğümüne geçiş ve çeşitli yeni özellikler (AV1 kod çözme ve ışın izleme gibi) ile A17 Pro, iPhone’un son yıllardaki en anlamlı yükseltmelerinden biri olmaya hazırlanıyor. Ancak Apple yonga seti temposunda bir nesil önde. Android akıllı telefonlar, Qualcomm’un Snapdragon 8 Gen 3 ve Google’ın Tensor G3’ünün gelişiyle kendi artışını görecek .

Çipleri kendimiz kıyaslamak için zamanımız olana kadar Apple’ın sınırları ne kadar zorladığını tam olarak bilemeyeceğiz. O zamana kadar, Android/iOS ayrımının hangi tarafında olurlarsa olsunlar, müşterilerin amiral gemisi işlemci performansından hayal kırıklığına uğramayacaklarını söylemek yeterli.

İlk yorum yapan siz olun

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir