İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Amazon, AI girişimi Adept’ten kurucuları işe alıyor

Çeşitli yazılım tabanlı görevleri tamamlamak için yapay zeka destekli “aracılar” geliştiren bir girişim olan Adept , teknolojisini Amazon’a lisanslamayı kabul etti ve girişimin kurucu ortakları ve ekibinin bir kısmı e-ticaret devinin bünyesine katıldı.

Haberi ilk olarak Geekwire’dan Taylor Soper bildirdi . Soper’a göre, Adept’in kurucu ortağı ve CEO’su David Luan, Adept’in kurucu ortakları Augustus Odena, Maxwell Nye, Erich Elsen ve Kelsey Szot ve diğer Adept çalışanlarıyla birlikte Amazon’a katılacak.

Ancak Adept dükkanı kapatmıyor. Adept çabalarını “ajansal yapay zekayı mümkün kılan çözümler” üzerine yeniden odaklarken, mühendislik şefi Zach Brock CEO görevini devralıyor.

Adept, resmi blogunda yayınladığı bir gönderide , “[Ürünlerimiz] mevcut en son teknolojiye sahip şirket içi [AI] modellerimiz, aracı verilerimiz, web etkileşim yazılımlarımız ve özel altyapımızın bir kombinasyonu tarafından desteklenmeye devam edecek,” diye yazdı . “Adept’in hem yararlı genel zeka hem de kurumsal bir aracı ürünü oluşturma konusundaki ilk planına devam etmek, aracı vizyonumuzu hayata geçirmek yerine, temel modellerimiz için bağış toplamaya önemli miktarda dikkat harcamayı gerektirecekti.”

Anlaşma, son birkaç aydır Meta ve Microsoft ile olası bir satın alma hakkında görüşmelerde bulunduğu bildirilen Adept için bir can simidi sağlıyor . Microsoft daha önce girişime yatırım yapmıştı.

Amazon’a gelince, üretken yapay zeka hedeflerini destekleyecek değerli yetenekler ve teknoloji alıyor. Geekwire, Luan’ın, büyük dil modelleri oluşturmaya odaklanan yeni bir AGI ekibine liderlik eden eski Alexa başkanı Rohit Prasad’ın altında çalışacağını bildirdi .

Prasad, Geekwire tarafından elde edilen çalışanlara yönelik bir notta, “David ve ekibinin son teknoloji çok modlu temel modelleri eğitme ve gerçek dünya dijital ajanları oluşturma konusundaki uzmanlığı, tüketici ve kurumsal müşterileri pratik AI çözümleriyle memnun etme vizyonumuzla örtüşüyor,” diye yazdı. “[Lisans], yazılım iş akışlarını otomatikleştirebilen dijital ajanlar oluşturma yol haritamızı hızlandıracak.”

Adept, doğal dili kullanarak herhangi bir yazılım aracı üzerinde eylemler gerçekleştirebilen bir yapay zeka modeli oluşturmak amacıyla iki yıl önce kuruldu. Yüksek düzeyde, artık OpenAI, Rabbit ve diğerleri tarafından paylaşılan bir vizyon , çok çeşitli farklı yazılım araçlarını ve API’leri kullanmak üzere eğitilmiş bir tür “Yapay Zeka ekip arkadaşı” yaratmaktı.

Adept, Nvidia, Atlassian, Workday ve Greylock gibi destekçileri teknolojisiyle kazanmayı başardı, 415 milyon doların üzerinde sermaye topladı ve yaklaşık 1 milyar dolarlık bir değerlemeye ulaştı. Ancak girişim işlevsizlikle boğuşuyor. Adept, kurucu ortaklarından ikisi Ashish Vaswani ve Niki Parmar’ı erken kaybetti ve aylarca süren testlere rağmen herhangi bir ürünü piyasaya sürmekte zorlandı.

Yapay zeka ajanlarına yönelik pazar, Adept’in lansmanına göre biraz daha kalabalık. Orby , Emergence ve diğerleri gibi iyi finanse edilen girişimler, kazançlı pastadan pay almak için yarışıyor; pazar araştırma şirketi Grand View Research, yapay zeka temsilcileri segmentinin 2022’de 4,2 milyar dolar değerinde olduğunu tahmin ediyor .

Ama belki de Amazon’un bağlanması Adept’i bitiş çizgisine ulaştıracaktır. Veya -yönetici kademelerinin çoğu ayrılırken- Adept’i, bu yılın başlarında Microsoft tarafından yetenek açısından fiilen yok edilen yapay zeka girişimi Inflection ile aynı kadere teslim edecek.

İlk yorum yapan siz olun

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir